Home » Prevence a zubní péče

Prevence a zubní péče

Preventivní prohlídky chrupu by měl pacient podstoupit dvakrát do roka, pokud se však objeví potíže, je třeba se dostavit i dříve. Pravidelné kontroly jsou důležité zejména pro včasné zachycení nežádoucích změn nejen na zubech, ale také na dásních. Pokud chcete mít čisté, zdravé zuby bez bolestí, zánětů dásní apod., musíte o ně pečovat správným způsobem, protože prevence je vždy lepší než léčba. Prevence není jednorázová, ta pokračuje celý život a opatření se musí provádět právě v době, kdy ještě onemocnění zubů nehrozí. Pokud ale již k onemocnění zubu dojde, je důležité jej včas diagnostikovat, vyléčit nebo onemocnění pozastavit a to právě formou preventivních prohlídek.

Součástí každé preventivní prohlídky je odebrání anamnézy, vyšetření stavu chrupu, sliznic a měkkých tkání dutiny ústní. Zajistím vám potřebnou péči jako je odstranění zubního kamene. Preventivní prohlídky by neměly určitě zanedbávat těhotné ženy a o svůj chrup by v těhotenství měly pečovat ještě důkladněji, aby jejich zuby byly zdravé dříve, než se dítě narodí. Známé rčení, že těhotným ženám se zuby kazí samy od sebe, není pravdivé, protože pokud žena dochází na pravidelné prohlídky, není důvod, proč by se kazivost zubů měla zvyšovat. U gravidních žen se může vyskytnout krvácení dásní, které většinou bývá způsobeno hormonálními změnami, které v jejich organismu probíhají. Ženy v těhotenském období by měly věnovat zvýšenou pozornost jídelníčku, kde by měl být dostatek minerálů, vitamínů a bílkovin a to nejen kvůli sobě, ale s ohledem i na chrup svého dítěte, protože bakterie zubního kazu se mohou snadno přenést i na dítě.

Stejně důležité jsou pravidelné preventivní prohlídky dětí, které probíhají dvakrát ročně. Poprvé by rodiče měli se svým dítětem přijít do ordinace v šesti měsících, kdy dochází k prořezávání prvních zoubků. Pravidelnost návštěv je důležitá zvláště u prvních zubů, protože jejich stav ovlivňuje stálé zuby. Dětské preventivní prohlídky jsou důležité pro kontrolu správného růstu zubů.

Všechna preventivní vyšetření jsou hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Onemocnění chrupu

Nejrozšířenějším onemocněním chrupu je zubní kaz, který se šíří různou rychlostí a intenzitou. Postihuje sklovinu, dostává se do dřeně a následně může způsobit zánět nervu, kdy výsledkem je intenzivní bolest. V nejhorším případě může dojít až ke vzniku abscesu. Zubní kaz ale nemusí dlouho způsobovat žádné potíže. Zpočátku se objevuje zejména při konzumaci horkých nebo studených jídel a nápojů, postupně se bolest zvyšuje při žvýkání potravy, čištění zubů nebo při vdechování studeného vzduchu. Na zubu se objeví viditelná hnědá nebo černá tečka, která označuje vzniklou dutinku. Dalším projevem vzniku zubního kazu je zapáchající dech, který je obzvláště nepříjemný pro lidi vyskytující se v nejbližším okolí a nepříjemná chuť v ústech pacienta. Léčba zubního kazu závisí na jeho rozsahu a do jaké míry je zub postižen. Časná stádia se mohou zastavit pravidelnou zubní hygienou a důslednou péčí o zuby, zejména používáním zubní pasty s fluorem. Pokud se vytvoří dutina v zubu, je nutné ji vyplnit plombou. Vyvrtáním a vyplněním zubu se tak zabrání dalšímu šíření kazu. Pokud dojde k těžkému poškození zubu vlivem zubního kazu, je možné provést nasazení korunky. To znamená, že léčba zubního kazu si určitě zaslouží vaši pozornost, protože v případě jeho neléčení může postupně dojít až ke ztrátě zubů a jejich náhrada určitě není levnou záležitostí. Čím déle budete s léčbou váhat, tím bude náročnější a nákladnější.

Zubům nejvíce vadí konzumace sladkých jídel a nápojů, které ulpívají na povrchu zubu. Nejvyšší aktivitu vykazují bakterie v ústech po požitém jídle, kdy je nejvyšší riziko vzniku kazu. Předejít tomu můžete vyčištěním chrupu po každém jídle, tak se zbavíte zbytků potravy v ústech. Kromě běžného zubního kartáčku používejte i zubní nitě, které odstraní zbytky jídla i z prostor, kam se zubní kartáček nedostane. Vhodné je i žvýkání žvýkačky, která podporuje produkci slin, očistí povrch zubů a v ústech vyrovná pH.

Zubní kaz ale není to jediné, co zuby ohrožuje. Vlivem kousání potravy se také obrušují, nebo mohou být odštípnuty či ulomeny například při nějaké nehodě. I v těchto případech je nutné zuby ošetřit. K tomu se používají různé druhy dentálních výplní a cementů. Nejstarší, ale stále ještě používanou výplní je amalgám, který má své trvalé výhody, ale jako všechno ostatní, také své nevýhody. Jeho výhodou je pevnost, odolnost vůči žvýkacím silám, odolnost proti bakteriím, výborné těsnící vlastnosti v zubu a také nižší cena. Obecně se dá říci, že amalgámová plomba má nejdelší trvanlivost ze všech výplňových materiálů. Nevýhodný ale je jeho kovový vzhled a to, že při jeho použití je nutné  vrtat o něco více.

Zubní výplně

Díky moderním materiálům, které používám, zhotovuji i tzv. bílé plomby na kterémkoliv zubu. Kompozitní výplně vrací zubu stejný tvar, který měl před poškozením a nejen to, nový zub má ideální anatomický tvar přizpůsobený pro správnou funkci. Každý hrbolek a jamka na zubu mají svoji funkci při kousání, proto vám výplň zhotovím tak, že bude vypadat jako původní zub. Stejně tak barva výplně nepůjde rozeznat od vlastního zubu. Moderní kompozitní materiály se využívají na předních i zadních zubech, jejich zhotovení sice trvá déle než u použití amalgámu,  s výsledkem ale určitě budete spokojeni, protože bude stát za to.

U hlubokých kazů používám skloionomerní výplně, které jsou velmi odolné proti vlhkosti a mají schopnost regenerovat oslabenou zubovinu v místě odstraněného zubního kazu, obsahují totiž velké množství fluoridů, tak že dokáží zubní tkáň léčit i v hloubce zubu. Této výplně je možné využít i jako kvalitní provizorní výplň zubu. Barva výplně je sice bílá, ale nedosahuje estetických kvalit kompozitní výplně.

Korunky jsou jedním z častých úkonů, které v ordinaci provádím. Nejčastějším důvodem jejich zhotovení je zničení části zubu buď pokročilým zubním kazem, nebo jeho ulomením, kdy už žádná výplň nemůže zub zachránit. Každou korunku je třeba vždy zhotovit na míru a přizpůsobit ji individuální situaci v ústech pacienta. Po důkladném vyšetření chrupu a zhotovení rentgenových snímků hovořím s pacientem o různých možnostech řešení a sestavím léčebný plán, který obsahuje i předpokládané náklady.

Korunku lze zhotovit v zásadě na kterýkoliv zub pokud je kořen zubu dostatečně pevný a dlouhý a okolní dáseň je zdravá. Jednotlivé korunky se liší podle použitých materiálů, ze kterých jsou zhotoveny.

Celoplášťová korunka je zhotovena z pryskyřice, z fotokompozitního materiálu nebo může být odlita z kovu, kterým je buď speciální slitina zlata nebo chromkobaltová slitina. Kovové korunky nejsou estetické, jsou to tak zvané standardní korunky, které se používají na místa, kde nejsou příliš vidět, například do postranních úseků stoliček.

Fasetovaná korunka je potažena vrstvou materiálu, který je podobný barvě vlastních zubů a může jím být pryskyřice, fotokompozitní materiály nebo keramika.

Celokeramická korunka jak již je z názvu zřejmé, neobsahuje žádný kov a poskytuje pacientům ten nejvyšší estetický efekt.

Extrakce zubu

Součástí komplexní stomatologické péče je provedení extrakce, čili vytržení zubu, které patří mezi základní stomatologické výkony. Provádí se v místním injekčním znecitlivění, tak že pacient necítí žádnou bolest. Před výkonem je pacient dotazován na jeho současný zdravotní stav, zda bere nějaké léky, zda netrpí alergiemi apod. Po vytažení zubu znecitlivění pokračuje ještě asi dvě hodiny a poté odezní. Bolest, pokud se objeví, je snadno zvládnutelná běžnými analgetiky, které je možno zakoupit v lékárně. Nejvíce problémů způsobují zuby osmičky, tzv. zuby moudrosti, které se lidem prořezávají i v dospělosti. Problémům, které většinou nastávají, se dá předejít tím, že se vytrhnou co nejdříve.

Bezprostředně po vytažení zubu se dutina ústní krátce vypláchne vlažnou vodou, aby se z úst odstranily zbytky krve. Pak již není třeba ústa vyplachovat, naopak je třeba zajistit ráně potřebný klid k vytvoření krevního koláče, protože jeho vznikem nastává první fáze hojení. Krevní sraženina je nejlepším uzávěrem rány. Rušení hojení rány není vhodné, proto alespoň jeden den nedoporučuji pacientovi kouřit, protože nikotin může extrakční ránu dráždit a poškodit. Rovněž není vhodné asi půl hodiny po extrakci přijímat jakoukoliv potravu. Dále pak po jídle je vhodné několikrát po sobě vypláchnout dutinu ústní vlažnou vodou.

Příčiny bolesti zubů

Hlavní příčinou a to téměř vždy, je nedostatečná zubní hygiena, protože nedostatečné čištění chrupu nebo chybná technika čištění je důvodem k vytvoření plaku, což je povlak, který se vytvoří na sklovině zubu. Ten svým dlouhodobým působením poruší zubní sklovinu a tím dochází k bolesti. Někdy bolest může způsobit zbytek potravy, který uvízne v mimozubních prostorách. Rizikovým místem jsou i plošky zubů a zubní krčky, tam jsou zuby nejvíce namáhány a často může dojít právě k porušení skloviny. Na rozpuštění plaku v dutině ústní má vliv tvorba a skladba slin, jejichž přirozenou schopností za normální situace je, rozpuštění zbytků potravin a tedy i plaku, ve kterém se množí bakterie. Záleží však na správném složení slin, což je právě ovlivňováno potravou. Proto se doporučuje  žvýkání žvýkaček bez cukru po každém jídle, protože ovlivňují nejen mechanické čištění zubů, ale i tvorbu slin.

Zubní plak, který ztvrdne, vytvoří zubní kámen na zubech, který se už nedá vyčistit běžným zubním kartáčkem a pastou. Pokud není včas odstraněn, může způsobit i zánět dásní. Zubní kámen sám o sobě není bolestivý, ale je pro chrup nebezpečný. Odstraňuje se pomocí škrabky na zubní kámen nebo ultrazvukovým přístrojem.

Jen pravidelnými návštěvami zubní ordinace ochráníte svůj chrup před vznikem kazu, zánětem dásní a jinými bolestmi.